Premiere Pro İle Hayalet Efekti

Written by

Premiere Pro

Adobe Premiere Pro. Adobe şirketi tarafından geliştirilen video düzenleme yazılımı Adobe Premiere’in 6.5 sürümü sonrasındakiler için belirlediği genel serinin adıdır. Bu bağlamda Adobe Premiere 7.0 / Adobe Premiere Pro 1.0 olarak tanımlanmıştır. Yarı profesyonellerin, öğrencilerin ve ev kullanıcılarının tercih ettiği yazılım, basit ev videoları ve bazı prodüksiyonlarda kurgulanabilir. Matrox ve Decklink kartlarıyla uyumlu çalışır. En büyük avantajı After Effects ile olan uyumudur. Ayrıca Adobe Photoshop ile de uyumludur.

Aslen bilgisayarın genel verimine oranlı çalışan Adobe Premiere Pro, uyumlu olduğu donanımlarla kullanıldığında tam video işleme, efektleme ve gerçek zamanlı giriş-çıkış sağlama gibi özelliklere de sahiptir.

CS4 ve CS5 sürümlerinde büyük sıçramalar yapmıştır.

Final Cut Pro gibi Mac tabanlı video düzenleme programı benzeridir. Tv ve film sektörlerinin kullandığı ve tercih ettiği bir programdır.

Yeni dönem sürümlerde, günümüzün önemli video biçim ve standartlarının da (HD, 24P v.s) işlenmesi mümkündür.

Kaynak: Wikipedia

 

Premiere Pro Arayüzü

Yaklaşık olarak hemen hemen tüm video edit programlarında olduğu gibi ”premiere pro” içinde timeline,effectcontrol ve anlık render monitörü ki bu son yazdığım ekran diğer edit programlarının çoğunda bulunmaz, mevcuttur. Yani çalışma ortamınız genel olarak 3 ekrandadır. Bu videonun konusu olan hayalet efekti için genel olarak bu ekranlara aşina olabileceksiniz. Gayet kolay ve premiere’nin yapısını öğrenebileceğiniz bir efekt olacak.

Article Categories:
Enigma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir